Komunikat w sprawie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Od samego początku na sztandarach PPS wyryte były idee socjalizmu polskiego: wolność, równość i niepodległość.

Te hasła zawsze trzeba odczytywać w koincydencji. Próby odwoływania się do nich wybiórczo z uwypuklaniem jednych i pomijaniem innych kończyły się zawsze w historii katastrofą. Kiedy w PRL wyeliminowano idee wolności i niepodległości skończyło się państwem policyjnym i eliminacją socjalistów z życia społecznego.

Dziś przed drugą turą wyborów stajemy przed ogromnym dylematem — komu udzielić swego poparcia. Jeden z kandydatów jest niewątpliwym gwarantem łamania demokracji i Konstytucji, niszczenia wolności. Drugi uosabia wszystko to, z czym każdego dnia walczymy. Walczymy bowiem z liberalizmem, walczymy z dorabianiem się na krzywdzie słabszych, walczymy z dziką reprywatyzacją.

Jako PPS Niepodległość nie udzielamy poparcia żadnemu z kandydatów. Wzywamy każdego z naszych członków i sympatyków, do zachowania się według własnego uznania. Nie popieramy nikogo, gdyż nie chcemy i nie możemy rezygnować z żadnej z idei, które legły u podstaw PPS. Wskazanie któregokolwiek, w naszej opinii byłoby takową rezygnacją.

Nie wskazujemy żadnego z kandydatów również dlatego, że takie poparcie oznaczałoby łamaniem moralnych kręgosłupów naszych członków i sympatyków. W naszym środowisku są różni działacze. Tacy, dla których najważniejsze są kwestie wolność i demokracji. Są też tacy, dla których najważniejsze są kwestie społeczne. Każdy niech więc decyduje sam.

Nie będziemy wzorem innych środowisk kokietować i mówić, że nasi sympatycy zagłosują godnie, zachowają się dobrze i zgodnie z duchem demokracji. Takie postawienie sprawy to zakamuflowane poparcie dla jednego z kandydatów.

Naszym zdaniem, nasi działacze i sympatycy postąpią godnie, gdy uczynią to, co dyktuje im rozum i sumienie. Nieważne czy zagłosują na Andrzeja Dudę, Rafała Trzaskowskiego czy może nie zagłosuje w ogóle. Każdy wybór uznajemy za godny, jeśli będzie w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Niech żyje Polska! Niech żyje wolność i demokracja! Niech żyje socjalizm!

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *