Odwiedzajcie antykwariaty, w książkach jest magia i wiedza.

Właśnie dzięki wizycie w antykwariacie nasz Odwiedzajcie antykwariaty, w książkach jest magia i wiedza.

Właśnie dzięki wizycie w antykwariacie nasz towarzysz z PPS Niepodległość natrafił na swoistego „białego kruka” książkę „PPS na emigracji 1939-1965” R. Stefanowskiego.

W książce tej natrafił na pewien wycinek z prasy, który porusza dość skomplikowany, a jednocześnie ciekawy temat.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1989 roku powstała koncepcja przyznania Orderu Orła Białego dla wybitnego Polaka, socjalisty Kazimierza Pużaka. Przypomnijmy, iż Pużak zmarł z wycieńczenia w Ubeckim więzieniu. W związku z tą sprawą doszło do pewnego zgrzytu. Aby go zrozumieć, należy cofnąć się w czasie i miejscu do mokotowskiej mordowni UB, w której żona i córka prosi legendę PPS Kazimierza Pużaka o napisanie prośby o ułaskawienie do ówczesnego Prezydenta KRN Bolesława Bieruta. W odpowiedzi usłyszały: „Mnie car trzymał w manelach kilkanaście lat i nie złamał, a oni, teraz kiedy stoję nad grobem, żądają ode mnie zdrady. To byłaby zdrada was wszystkich”.

Po latach jakoby nawiązując do tak kategorycznej postawy Kazimierza Pużaka, jego rodzina odmówiła przyjęcia Orderu Orła Białego przyznanego przez Aleksandra Kwaśniewskiego, który jak wiemy, był członkiem komunistycznej PZPR.

Dopiero 7 lipca 2009 roku Jan Olszewski przekazał na ręce najbliższej rodziny Kazimierza Pużaka nadany mu pośmiertnie order. Co ciekawe, w roku 1996 Polska Partia Socjalistyczna skupiającą już wszystkie swoje krajowe grupy, pozwoliła na przyłączenie ostatniej, odmiennej grupy PPS Osóbki Morawskiego (byłego premiera w latach 1944-1945 oraz czołowego polityka koncesjonowanej PPS). W tym czasie partię opuściło szereg towarzyszy niegodzących się na współpracę z postkomunistami a na emigracji wciąż działa PPS, która nie współpracowała z krajową.

Współczesna PPS od roku 1993 współpracuje z postkomunistami… na koniec pewien happy end i iskierka nadziei. W roku 2020 powstaje PPS Niepodległość, która nawiązuje do przedwojennego i emigracyjnego PPS, w żadnej mierze nie uznając lubelskiego PPS za wyraziciela idei socjalistycznej przyświecającej twórcom PPS w 1892 roku.

Kupujcie książki w antykwariatach, kto wie, co w nich znajdziecie.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *